WTA Cincinnati. Finał nie dla Igi Świątek! Coco Gauff wygrywa po zaciętym meczu

19 sie 2023, 20:07

Podczas Western & Southern Open 2023 bardzo wysoką formę prezentowała Iga Świątek, ale w półfinale turnieju o randzie WTA 1000 musiała uznać wyższość rywalki. W sobotnie popołudnie Polka przegrała z Coco Gauff 6:7, 6:3, 4:6. Finałową przeciwniczką Amerykanki będzie Karolina Muchova lub Aryna Sabalenka.

Liga Typerów Polski-Sport.pl

Niechlubna seria przerwana

Podczas tegorocznej edycji turnieju WTA 1000 w Cincinnati liderka rankingu WTA wyeliminowała już cztery tenisistki. Na początku Western & Southern Open 2023 Iga Świątek pokonała Danielle Collins 6:1, 6:0, a w kolejnej rundzie okazała się lepsza od Qinwen Zhang (6:3, 1:6, 1:6). Teoretycznie najtrudniejszą rywalkę Polka miała w ćwierćfinale, bowiem mierzyła się ze zwyciężczynią tegorocznego Wimbledonu Marketą Vondrousovą. Nasza najlepsza tenisistka wygrała z Czeszką 7:6, 6:1.

W pojedynku z Coco Gauff zdecydowaną faworytką była Iga Świątek, która siedem poprzednich spotkań przeciwko tej tenisistce wygrała 2:0. Jednak jak się później okazała seria ta została przerwana. Początek sobotniego meczu był wyrównany i pierwsze cztery gemy trafiały na konto zawodniczek serwujących. Następnie Polka zanotowała przełamanie, ale chwilę później tym samym odpowiedziała Amerykanka. Sytuacja powtórzyła się w dwóch kolejnych gemach i było już 5:4 dla turniejowej jedynki. Ostatecznie o losach pierwszej partii decydował tie-break, w którym 7:2 wygrała Coco Gauff.

Pierwsze przełamanie w drugim secie wywalczyła liderka rankingu, która wyszła wówczas na prowadzenie 2:1. Iga Świątek mogła powtórzyć to kilkanaście minut później, ale nie wykorzystała dwóch breakpointów i zamiast 5:2 prowadziła jedynie 4:3. W kolejnych dwóch gemach Polka straciła tylko punkt i wygrała partię 6:3. 19-letnia Amerykanka wróciła do dobrej dyspozycji w decydującym secie. W siódmym gemie przełamała Igę Świątek, a następnie punktowała przy własnym podaniu, co dało jej zwycięstwo 6:4.

Jeszcze w sobotę o drugie miejsce w finale turnieju Western & Southern Open 2023 na twardych kortach w Cincinnati powalczą Karolina Muchova lub Aryna Sabalenka. Początek tego starcia zaplanowany jest na godzinę 20:15.