WTA w Lugano: Iga Świątek zawalczy o finał!

12 kwi 2019, 17:31

Iga Świątek (WTA 115) wygrała 4:6, 6:4, 6:1 z rozstawioną z ósemką Verą Lapko (WTA 65) w ćwierćfinale turnieju WTA Lugano. Dzięki dzisiejszemu zwycięstwu Polka nie tylko awansowała do półfinału, ale także zadebiutuje w Top 100 zestawieniu WTA.

Dla Świątek turniej w Lugano jest pierwszym rangi WTA do którego nie musiała się kwalifikować. Wcześniej drogą eliminacji doszła do II rundy w Budapeszcie i w Wielkoszlemowym Australian Open. Piątkowe spotkanie było bardzo ważne w karierze 17-latki. Dojście do finału w szwajcarskim turnieju da Świątek główną drabinkę w Roland Garrosie. French Open rozpocznie się 26 maja. Dodatkowo zwycięstwo z Lapko da jej awans do pierwszej setki rankingu WTA.

Świątek dobrze rozpoczęła piątkową rywalizację – od wygrania gema do zera. Po chwili tym samym odwdzięczyła jej się rywalka. Kolejne dwa rozdania były już bardziej zacięte, ale w obu przypadkach triumfowała Polka. Lapko zdołała jednak przełamać Świątek, doprowadzając do remisu w gemach. W dalszej części panie grały punkt za punkt. Szczególnie wyrównany był ósmy gem, w którym mieliśmy aż sześć break pointów. Ostatecznie zwycięsko wyszła z niego Białorusinka. Kolejne dwa gemy również należały do niej. Polka wybroniła trzy piłki setowe, lecz musiała uznać wyższość rywalki, przegrywając 4:6.

Drugi set rozpoczął się od straconego serwisu przez Świątek. Kolejny gem również należał do Lapko. W Polkę wstąpiły jednak dodatkowe siły i zdołała wygrać cztery kolejne odsłony. Przy prowadzeniu 4:2, zaczęła jednak popełniać błędy i Białorusinka zrównała się z nią gemami. Świątek nie dała za wygraną. Najpierw rozbiła rywalkę do zera, a później zwyciężyła także w ostatniej zaciętej partii (6:4).

Trzeci set był popisem umiejętności reprezentantki Polski. Światek oddała tylko jednego gema, popisując się m.in. bardzo ładnymi skrótami i returnami. Ostatnie rozdanie wygrała nawet do zera, a całego seta ostatecznie aż 6:1.

Dzięki pokonaniu Lapko, Świątek po raz pierwszy w karierze znalazła się w czołowej “czwórce” zawodów tej rangi. W półfinale rywalką Polki będzie Kristyna Pliskova albo Swietłana Kuzniecowa.

Iga Świątek (POL) – Vera Lapko (BLR) 4:6, 6:4, 6:1