Wygrana Polek na inaugurację drugiej fazy MŚ! Rosną szanse na awans do ćwierćfinału

Aktualizacja: 7 gru 2023, 19:10
7 gru 2023, 17:02

Szczypiornistki reprezentacji Polski pokonały Serbki 22:21 w pierwszym meczu drugiej fazy mistrzostw świata w piłce ręcznej kobiet. Dzięki tej wygranej znacząco wzrosły szanse na awans biało-czerwonych do  ćwierćfinału, który umożliwi grę w decydującym etapie kwalifikacji do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich.

Polki lepsze od Serbek. Kochaniak-Sala MVP spotkania

Czwartkowy pojedynek nie miało wyraźnego faworyta. Zespół prowadzony przez Arne Senstada lepiej zaprezentował się we wstępnej fazie turnieju i przed spotkaniem miał na koncie dwa punkty. Z kolei ekipa z Bałkanów przystąpiła do drugiego etapu mistrzostw z zerowym dorobkiem punktowym, ale miała lepszy bilans w bezpośrednich pojedynkach z Polską.

Na początku meczu lepiej zaprezentowały się Serbki i po kilku minutach gry prowadziły 4:0, a w całej pierwszej połowie rzuciły o trzy bramki więcej od Polek. Po wznowieniu gry nasze szczypiornistki grały już zdecydowanie lepiej i systematycznie odrabiały straty. W ostatnich minutach biało-czerwone wyszły na prowadzenie, którego nie oddały już do końca meczu i wygrały 22:21.

Serbia vs Polska 21:22 (13:10, 8:12)

W drugiej połowie najlepszą zawodniczką w naszym zespole była Karolina Kochaniak-Sala. Zawodniczka Zagłębia Lubin nadawała tempo akcjom reprezentacji Polski i wielokrotnie trafiała do bramki rywalek. Kolejny udany występ zaliczyła również Monika Kobylińska.

Jakie są szanse na awans do ćwierćfinału?

Dzięki wygranej z Serbią nasze szczypiornistki awansowały na trzecie miejsce w tabeli grupy 3. Pozostałe zespoły swoje pierwsze meczu drugiej fazy mistrzostw rozegrają jednak dopiero w czwartkowy wieczór. Do ćwierćfinałów awansują po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy. Jeśli Polki chcą znaleźć się w tym gronie, prawdopodobnie będą musiały wygrać dwa kolejne spotkania, w których zmierzą się z Danią i Rumunią. W przypadku jednego zwycięstwa ważne będą wyniki meczów innych ekip.

Prawo gry na przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich zagwarantuje sobie najwyżej sklasyfikowana drużyna trwających mistrzostw świata, która jeszcze nie ma awansu. Ćwierćfinaliści wezmą udział w przedolimpijskich turniejach barażowych.