ZIO Pjongczang: Złotkowska 9. w biegu masowym, Korea i Japonia ze złotymi medalami

24 lut 2018, 19:59

Reprezentantka Japonii i reprezentant Korei okazali się najlepsi w rozgrywanych po raz pierwszy od 1936 roku biegach masowych łyżwiarzy szybkich. Luiza Złotkowska jako jedyna spośród Polaków wywalczyła awans do finału, w którym uplasowała się na 9. miejscu. Magdalena Czyszczoń i Konrad Niedźwiedzki z rywalizacją pożegnali się po półfinałach.

Ostatnim aspektem rywalizacji łyżwiarzy szybkich w Pjongczangu są biegi masowe. Na listach startowych półfinałów widniały nazwiska trzech Polaków. Jako pierwsza o awans do finału walczyła Magdalena Czyszczoń.

22-letnia reprezentantka Polski przed pierwszym lotnym finiszem potknęła się i upadła, tracąc pół okrążenia do reszty stawki. Tę stratę zdołała odrobić, a nawet pojawiła się przez moment na prowadzeniu wyścigu. Nie starczyło jej jednak siły, aby zapunktować. W rezultacie zajęła 10. miejsce, które nie pozwoliło na awans.

Luiza Złotkowska z kolei dała z siebie wszystko na drugim lotnym finiszu, gdzie wywalczyła trzy punkty. Walkę o dobre miejsce na końcu okrążenia przypłaciła upadkiem, mimo wszystko uzyskane punkty wystarczyły do tego, by zająć 8. miejsce i zapewnić sobie awans do finałowej rundy. W finale, natomiast Złotkowska wywalczyła jeden punkt, dzięki któremu uplasowała się na 9. pozycji.

Punktował w półfinale także Konrad Niedźwiedzki. On z kolei jako trzeci przekroczył metę pierwszego lotnego finiszu. Jednak zbyt wielu łyżwiarzy także zaliczało premie i zdobyty jeden punkt nie dał Polakowi awansu. Ostatecznie został sklasyfikowany na 10. pozycji w swoim biegu i pożegnał się z rywalizacją.

W finałowym biegu kobiet na pierwszych okrążeniach zaatakowała reprezentantka Estonii – Saskia Alusalu. Dzięki zastosowanej taktyce – pół okrążenia przewagi nad rywalkami, wygrała wszystkie lotne finisze. Ostatecznie jednak Estonka osłabła, a 15 uzyskanych przez nią punktów pozwoliło jej na zajęcie 4. miejsca. Ostatecznie najszybsza okazała się Japonka Nana Takagi. Srebrny medal wywalczyła Koreanka Bo-Reum Kim, a brązowy Holenderka Irene Schouten.

Łyżwiarstwo szybkie, bieg masowy kobiet – wyniki:
1. Nana Takagi (Japonia)
2. Bo-Reum Kim (Korea Południowa)
3. Irene Schouten (Holandia)
4. Saskia Alusalu (Estonia)

9. Luiza Złotkowska

W finale mężczyzn pierwszy zaatakował Austriak Linus Heidegger, który wygrał pierwszy lotny finisz. Tuż za nim wyskoczył również Szwajcar Livio Wenger. Dzięki temu, że długo utrzymywał się na czele, zdołał on uzyskać aż 11 punktów, które pozwoliły mu ostatecznie zająć 4. miejsce. Na ostatnich okrążeniach zaczęli się rozpędzać Holendrzy. Fenomenalnie ostatnie okrążenia rozegrał Seung-Hoon Lee. To właśnie Koreańczyk jako pierwszy przekroczył linię mety i zdobył złoty medal. Za jego plecami finiszował Belg Bart Swings, a na trzecim miejscu skończył Holender Koen Werveij.