Australian Open. Magdalena Fręch w drugiej rundzie po wygranej z Darią Saville

15 sty 2024, 09:04

Magdalena Fręch wygrała swoje spotkanie przeciwko Australijce Darii Saville w 1. rundzie Australian Open 2:1 (6:7[5], 6:3, 7:5). Tym samym 26-letnia Polka osiągnęła swój najlepszy rezultat w historii podczas tego wielkiego szlema. Kolejną rywalką Fręch będzie zwyciężczyni pary Caroline Garcia – Naomi Osaka.

Fręch z najlepszym wynikiem w karierze na Australian Open

Magdalena Fręch w swojej karierze tylko dwukrotnie dostawała się do drabinki głównej turnieju Australian Open. Było to w 2018 oraz 2022 roku i w obu tych przypadkach Polka przegrywała swoje spotkania już w pierwszym etapie rywalizacji. Zwycięstwo z Darią Saville sprawiło, że Fręch już teraz może być zadowolona z wejścia w nowy rok, ponieważ pierwszy raz w karierze czeka ją mecz drugiej rundy na kortach w Melbourne.

Polsko-australijski pojedynek rozpoczął się ponad godzinę później niż pierwotnie planowano od przełamania w wykonaniu Saville. Tenisistka wspierana przez gospodarzy na wypełnionym korcie Johna Caina w dalszej części pierwszego seta zdołała przełamać Polkę jeszcze raz, ale Polka również była dwukrotnie lepsza przy serwisie rywalki. Finalnie to jednak Saville wygrała pierwszy set po wygranej dogrywce 5:7.

Początek drugiego seta naznaczyły trzy przełamania z rzędu i dwa z nich należały do Magdaleny Fręch. Dzięki temu Polka dysponowała bezpieczną przewagą, którą udało się nie tylko utrzymać, ale również powiększyć w ostatnim gemie.

Konieczne było więc rozegranie trzeciego seta. Decydujące starcie rozpoczęło się od czterech przełamań z rzędu – po dwa dla Fręch i Saville. Piąty, szósty oraz siódmy gem padł łupem Polki, dzięki czemu wyszła na prowadzenie 5:2 i wydawało się, że triumf w meczu jest już tylko kwestią kilku minut. W następnym gemie Fręch miała piłkę meczową, ale Australijka zdołała się wybronić, również wygrywając trzy gemy z rzędu i doprowadzając do remisu.

Saville dzięki fantastycznej uciecze przed porażką miała przewagę psychiczną nad Polką, ale to Magdalena Fręch wykazała się lepszą grą w decydującym momencie spotkania i zwyciężyła w ostatnim secie 7:5 po szóstej piłce meczowej. Całe spotkanie trwało ponad 3 godziny. Kolejną rywalką Fręch będzie Osaka lub Garcia.

Australian Open. Magda Linette poza turniejem! Opuszczała kort ze łzami w oczach