piątek, 19 sierpnia, 2022

Co daje nam joga?

Ostatnimi czasy, joga staje się coraz bardziej popularnym spędzaniem wolnego czasu. Czasu, który chcemy spożytkować na regeneracji i odpoczynku. Czym jest w ogóle joga i jakie przynosi nam korzyści?

Joga to już nie tylko trwanie w pozycji tzw. „kwarta lotosu”, ale również wiele innych, urozmaiconych ćwiczeń, która wpływają bardzo korzystnie na pracę całego organizmu. Głównym założeniem jogi jest zsynchronizowanie naszego umysłu i ciała. To właśnie to ma doprowadzić do odkrycia wewnętrznego spokoju, ale również do poprawy naszej koordynacji ruchowej.

Jakie zalety przynosi nam joga?

Przede wszystkim, joga poprawia naszą zdolność rozciągania mięśni Asany. Wszystko za sprawą tego, że pozycje używane w jodze wymagają silnego naciągania mięśni. To z kolei prowadzi do lepszego dotleniania tkanek, które dzięki temu są silniejsze.

Po drugie, joga zwiększa ruchomość stawów. To świetna informacja, głównie dla osób które wiele godzin w ciągu dnia pracują przy biurku. Nasze stawy wydają się być wówczas sztywne i mało elastyczne. My z kolei czujemy się obolali. Z pomocą przychodzi jednak joga, która zredukuje objawy bólowe, a także zwiększy elastyczność i ruchomość naszych stawów. Joga zagwarantuje nam również lepszą ogólną sprawność w dojrzałym wieku.

Skoro jesteśmy już przy temacie bólu, to joga pozytywnie wpływa również na ból w okolicach kręgosłupa. Asany aktywują bowiem mięśnie, znajdujące się przy kręgosłupie, dzięki czemu ból będzie stopniowo nam odpuszczał, aż w końcu przestanie o sobie dawać znać.

Joga to również, a może nawet przede wszystkim zwiększenie wydolności organizmu. Już po kilku tygodniach regularnego treningu zauważymy zwiększenie wydolności organizmu. Zaobserwujemy również dopływ siły i energii. Ciało stanie się bardziej gibkie i odporne na urazy mechaniczne, a w okresie jesienno-zimowym poprawimy również nasza odporność. Dzięki zwiększeniu dopływu tlenu do tkanek, obniżymy również nasze ciśnienie krwi, wyrównamy pracę serca, a także zmniejszymy prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę, udar, otyłość czy zawał serca.

Ostatnia kwestia, jaką należy poruszyć to o dziwo aspekt odmładzający! Praktykowanie jogi zwiększa ilość antyoksydantów we krwi, a to niesie za sobą bardzo pozytywne zmiany, takie jak oczyszczenie organizmu z toksyn oraz odnowienie poszczególnych komórek.

A jeśli chcecie poznać również ogromne zalety jazdy konnej to zapraszamy do zapoznania się z TYM artykułem!

Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Udostępnij

Najnowsze

SOCIAL MEDIA