Duży sukces Katarzyny Niewiadomej. Ile zarobiła w Tour de France Femmes?

1 sie 2022, 18:23

Katarzyna Niewiadoma osiągnęła w niedziele największy sukces w swojej sportowej karierze. Polka zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej wyścigu Tour de France Femmes. Znakomita lokata nie przyniosła jednak zawodnicze dużych pieniędzy. Przynajmniej, kiedy porównujemy nagrody, jakie otrzymują kobiety, do tych, które trafiają w ręce mężczyzn.

Katarzyna Niewiadoma wypracowała łącznie 12 740 euro

polski-sport.pl wspiera ligę typerów johnnybetHolenderka Annemiek van Vleuten wygrała w kolarskim wyścigu Tour de France Femmes. Wielka Pętla okazała się równie szczęśliwa dla Katarzyny Niewiadomej. Polka zajęła podczas zawodów trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej.

W ostatnim, niedzielnym etapie, który liczył 123 kilometry, Niewiadoma zajęła czwartą lokatę. Dzięki temu, że Polka jeżdżąca w grupie Canyon SRAM wyprzedziła swoją bezpośrednią rywalkę Juliettę Labous, zdołała ostatecznie stanąć na najniższym stopniu podium.

Ogromny sukces Polki nie przełożył się jednak zdobycie ogromnej fortuny. Niewiadoma dzięki wzięciu udziału na każdym z etapów oraz zajęciu trzeciego miejsca w klasyfikacji końcowej wypracowała łącznie 12 740 euro (ponad 60 tysięcy złotych). Warto dodać, że 27-latka w dużym stopniu pomogła także zespołowi triumfować w klasyfikacji drużynowej, za co ekipa Canyon SRAM została również nagrodzona.

Oczywiście nie są to małe pieniądze, ale porównując z pensjami kolarzy widać dużą dysproporcję. W męskiej edycji Tour de France wynagrodzenia są 10 razy większe. Warto jednak pamiętać, że kolarze mają do przejechania 21 etapów, czyli aż o 13 więcej niż kobiety. Za zwycięstwo w poszczególnym etapie przysługuje im 11 000 euro. Z kolei mistrz zgarnia pół miliona euro.

polski-sport.pl wspiera ligę typerów johnnybet

Należy również podkreślić, że nagrody wypracowane przez Polkę nie trafią w całości na jej konto. Zwyczajem w kolarskie zawodowym jest bowiem łączenie przez ekipę wszystkich nagród indywidualnych i zespołowych, a następnie dzielenie ich między członkami zespołu, którzy pracują podczas wyścigu. Dodatkowo kwota jest pomniejszana o kary nałożone podczas wyścigu przez sędziów.

Michał Kwiatkowski zmienił zdanie. Nie wystartuje w Tour de Pologne!