Klątwa Ostapenko trwa. Świątek odpada z US Open i traci pozycję liderki rankingu WTA

4 wrz 2023, 07:44

Iga Świątek w dalszym ciągu nie potrafi znaleźć sposobu na Jelenę Ostapenko. W 4. rundzie wielkoszlemowego US Open Polka przegrała z Łotyszką w trzech setach, notując przeciwko niej czwartą porażkę w karierze. Oznacza to również, że nasza tenisistka straci pozycję liderki rankingu WTA.

Ostapenko ponownie lepsza od Świątek

Pierwszy set rozpoczął się od przegranego serwisu przez obie zawodniczki. Później, z punktu widzenia Świątek kluczowy był szósty gem, w którym po raz drugi udało się jej przełamać Ostapenko. Od stanu 4:2 Polka miała przewagę, której nie oddała do samego końca i wygrała tę partię 6:3.

Drugi set od początku nie układał się po myśli naszej zawodniczki. Przegrała dwa pierwsze gemy i choć podjęła jeszcze walkę w siódmym gemie, kiedy to doprowadziła do stanu 3:4 przy serwisie Łotyszki, chwilę później również dała się przełamać. Dało to Ostapenko przewagę, dzięki której wygrała 6:3.

W trzecim secie nic nie układało się na korzyść Świątek. Nie była w stanie wygrać żadnego z trzech gemów przy własnym serwisie, przez co Ostapenko wyszła na prowadzenie 5:0. Polce bardzo trudno było jeszcze cokolwiek zrobić i choć przełamała rywalkę do wyniku 5:1, po chwili ponownie przegrała przy swoim zagraniu, a przy tym seta 1:6.

Iga Świątek (1. WTA) vs Jelena Ostapenko (21. WTA) 6:3, 3:6, 1:6

Świątek traci pozycję liderki rankingu WTA

Porażka z Ostapenko oznacza, że Iga Świątek nie obroni tytułu w US Open, a przy tym po raz pierwszy od 75 tygodni straci pozycję liderki rankingu WTA. W aktualnym zestawieniu “na żywo” Polka traci 11 punktów do Aryny Sabalenki, a różnica ta może być jeszcze większa. Wszystko zależy od kolejnych wyników Białorusinki.

Dla Jeleny Ostapenko jest to z kolei pierwszy w karierze ćwierćfinał wielkoszlemowego US Open. O awans do półfinału Łotyszka powalczy z Coco Gauff, która w 4. rundzie wygrała 6:3, 3:6, 6:1 z Caroline Wozniacki.