Koniec sezonu dla Igi Świątek. Polka przegrała z Aryną Sabalenką

7 lis 2022, 10:04

Iga Świątek zakończyła niezwykle udany dla siebie sezon. Najlepsza polska tenisistka przegrała z Aryną Sabalenką 2:6, 6:2, 1:6 w półfinale WTA Finals 2022 i odpadła z dalszej rywalizacji. Mimo porażki, jej bilans z ostatnich miesięcy może robić olbrzymie wrażenie.

W 2022 roku Iga Świątek nie dawała tenisistce z Białorusi żadnych szans. Zawodniczki grały ze sobą aż cztery razy – w Dosze, Stuttgarcie, Rzymie i podczas US Open. Za każdym razem lepsza była Polka, a tylko w ostatnich z tych pojedynków oddała rywalce jednego seta. Stawką poniedziałkowego meczu był awans do finału tegorocznej edycji WTA Finals.

polski-sport.pl wspiera ligę typerów johnnybet

Świetne wyniki Świątek w WTA Finals

Iga Świątek podczas tegorocznej edycji WTA Finals jak dotąd nie dawała rywalkom żadnych szans. Na początek Polka wygrała 6:2, 6:3 z Rosjanką Darią Kasatkiną, następnie równie pewnie pokonała 6:3, 6:2 Francuzkę Caroline Garcię, zaś w ostatnim meczu grupowym z łatwością ograła 6:3, 6:0 Amerykankę Coco Gauff.

Aryna Sabalenka radziła sobie do tej pory nieco słabiej. Na początek zmagań po trudnym boju wygrała 3:6, 7:6, 7:5 z Tunezyjką Ons Jabeur, następnie dość wyraźnie przegrała 2:6, 4:6 z Greczynką Marią Sakkari, natomiast wyjście z grupy zawdzięczała triumfowi 6:3, 7:5 nad Amerykanką Jessicą Pegulą.

Sabalenka lepsza od Świątek w półfinale WTA Finals

W półfinałowym starciu rozgrywanym w poniedziałkową noc polskiego czasu Iga Świątek nie potrafiła wejść na odpowiednie dla siebie poziom. W dwóch pierwszych gemach ze swoim serwisem Polka została przełamana, dzięki czemu rywalka szybko wyszła na prowadzenie 4:1. Później nie zdołała już odrobić strat i ostatecznie przegrała 6:2.

W drugim secie role się odwróciły – to Świątek dominowała i dwukrotnie przełamała Sabalenkę, co pozwoliło jej prowadzić już 4:0. W szóstym gemie to Polka przegrała swój serwis, ale w kolejnym odwdzięczyła się rywalce tym samym, a w ósmym gemie szybko zapewnił sobie wygraną w całym secie 6:2.

Walka w decydującym secie trwała tak naprawdę do czwartego gema. Po niezwykle długiej wymianie Sabalenka przełamała Świątek i wyszła na prowadzenie 3:1, którego nie oddała już do końca spotkania. Wygrała również trzy kolejne gemy, całego seta 6:1 i spotkanie 2:1.

Za Świątek świetny sezon

Iga Świątek po raz drugi mierzyła się z Aryną Sabalenką podczas WTA Finals i po raz drugi musiała uznać jej wyższość. Przed rokiem zawodniczki grały ze sobą w fazie grupowej. Po wygraniu pierwszego seta 6:2, dwa kolejne padły łupem Białorusinki (6:2, 7:5).

Polka zakończyła tym samym znakomity dla siebie sezon z bilansem meczów 67:9. W jego trakcie sięgnęła aż po osiem tytułów, w tym dwa wielkoszlemowe (Roland Garros, US Open). Poprawiła jednocześnie bilans finałów w swojej karierze, który obecnie wynosi 11:2.

Po awansie do finału Aryna Sabalenka zagra o zwycięstwo w WTA Finals 2022 z Caroline Garcią, która w drugim półfinałowym starciu pokonała 6:3, 6:2 Marię Sakkari.