Matej Mohorić zwycięzcą 80. edycji Tour de Pologne. Michał Kwiatkowski na podium

4 sie 2023, 18:43

Losy zwycięstwa w 80. edycji Tour de Pologne  rozstrzygnęły się w piątek na trasie Zabrze – Kraków. Ostatecznym triumfatorem został Słoweniec Matej Mohorić, który utrzymał przewagę nad Portugalczykiem Joao Almeidą. Na trzecim miejscu uplasował się Michał Kwiatkowski. Tym samym Polak powtórzył swój wynik z 2021 roku.

Liga Typerów Polski-Sport.pl

Tour de Pologne. Mohrić przed Almeidą i Kwiatkowskim

W piątek kolarze pokonali prawie 167 kilometrów z Zabrza do Krakowa. Meta ostatniego etapu, a zarazem całego wyścigu Tour de Pologne, została usytuowana tuż przy krakowskich Błoniach. Zanim jednak zawodnicy dojechali do końca, musieli jeszcze pokonać trzy rundy ulicami małopolskiego miasta.

Przed piątkowym starem pierwszy w klasyfikacji był Matej Mohorić. Słoweniec prowadził w klasyfikacji generalnej z przewagą 0.74 sekundy nad drugim Joao Almeidą (UAE Team Emirates). Ponieważ profil trasy zakładał, że na metę jednocześnie wjedzie duża grupa zawodników, o triumfatorze 80. edycji Tour de Pologne zadecydować mogły możliwe do zgarnięcia bonifikaty.

Ostatecznie lotną premię, ulokowaną na 68. kilometrze, w Wilamowicach wygrał właśnie Matej Mohorić (Bahrain-Victorious). Słoweniec wyprzedził swojego najgroźniejszego rywala, więc końcówkę całego wyścigu mógł już pokonać w spokojniejszym tempie. Z kolei premie górskie w Witanowicach i Kaszowie (obie III kat.) wygrali odpowiednio Christian Scaroni (Astana) i Dorian Godon (AG2R – Citroen).

Cały finałowy etap  etap Tour de Pologne padł natomiast łupem Tima Merliera (Soudal – Quick Step), która doskonale pojechał w ostatnim sprincie. Całą kwalifikację wygrał jednak Mohrić, który wyprzedził Almeidę oraz Michała Kwiatkowskiego (Ineos Grenadiers). Polak powtórzył tym samym swój wynik sprzed dwóch lat. Z kolei ssme miejsce w wyścigu zajął Rafał Majka (UAE Team Emirates).

Tour de Pologne. Kwiatkowski ósmy w 6. etapie, ale awansował w “generalce”