ME juniorów w biathlonie w Jakuszycach. Mistrzem Europy został… Mongoł

Aktualizacja: 9 lut 2024, 14:51
9 lut 2024, 13:27

Enkhsaikhan Enkhbat z Mongolii został niespodziewanym mistrzem Europy juniorów na dystansie 15 kilometrów w biathlonie. Zmagania w Jakuszycach zakończyły się więc niespodziewanym rozstrzygnięciem. Polacy nie znaleźli się w czołówce stawki.

Biathlonista z Mongolii mistrzem Europy

W czwartek w Jakuszycach odbyły się mistrzostwa Europy juniorów w biathlonie. To pierwsza tego typu impreza w naszym kraju i w tej lokalizacji. Los chciał, że doszło w jej trakcie do mocno niespodziewanego rozstrzygnięcia.

Młodzieżowym mistrzem Europy został bowiem reprezentant Mongolii Enkhsaikhan Enkhbat. Dla 21-latka to zdecydowanie największy sukces w karierze – choć w biegu uzyskał dopiero 33. rezultat, to był bezbłędny w strzelaniu. Dzięki temu wyprzedził o nieco ponad 1,5 sekundy Fina Kalle Loukkaanhuhtę.

Reprezentanci Polski nie rozdawali pierwszych kart w tej rywalizacji. Na 8. miejscu zmagania zakończył Marcin Zawół (+1:01,5 straty do zwycięzcy), 15. był Konrad Badacz (+1:50.6), 22. był Fabian Suchodolski (+2:41,3), a 28. miejsce zajął Jakub Potoniec (+3:39,6).

Biathlonowe ME juniorów w Jakuszycach – wyniki

1. Enkhsaikhan Enkhbat (Mongolia) – 44:34.8
2. Kalle Loukkaanhuhta (Finlandia) – 44:36.4
3. Jakob Kulbin (Estonia) – 44:54.8
4. Vitalii Mandzyn (Ukraina) – 45:01.2
5. Ludek Abraham (Czechy) – 45:19.1

Nie umniejszając w żaden sposób jego sukcesu, trzeba jednak zauważyć, że w Jakuszycach nie było Norwegów, Francuzów, Niemców czy Szwedów, a to oni rozdają obecnie karty w światowym biathlonie – zauważył były mistrza świata w biegu indywidualnym, a obecnie komentator biegów narciarskich w Eurosporcie Tomasz Sikora.