MŚ 2022 Katar: Stadiony

Aktualizacja: 1 gru 2022, 03:37
21 wrz 2022, 20:52

Mistrzostwa Świata w Katarze odbędą się na ośmiu różnych stadionach. Zdecydowana większość powstała specjalnie na tę okazję. Część z nich zostanie po turnieju całkowicie lub częściowo rozebrana. Niektóre elementy stadionów zostaną poddane recyklingowi, a inne posłużą do postawienia obiektów piłkarskich w krajach rozwijających się. Całkowity koszt tego przedsięwzięcia miał wynieść od 8 do 10 miliardów dolarów. 

Osiem stadionów przygotowanych na mundial w Katarze

Wokół stadionów, które powstały w Katarze przez wiele lat narosło mnóstwo kontrowersji. Najpoważniejszą kwestią jest śmierć co najmniej 6500 osób, które pracowały przy budowie piłkarskich świątyń. Pracownicy fizyczni z takich państw jak Indie, Pakistan, Nepal, Bangladesz oraz Sri Lanka napływali do Kataru, aby uczciwie zarobić. Niestety trafiali do współczesnych obozów pracy, skąd wielu nigdy nie wróciło do swojego domu. Więcej na ten temat w tekście: Mistrzostwa Świata w Katarze 2022 – mydlana bańka, która powinna już dawno pęknąć.

Innym aspektem są względy ekologiczne. Każdy ze stadionów będzie klimatyzowany, aby zapewnić piłkarzom odpowiednie warunki do gry. Systemy chłodzenia na stadionach będą potrzebowały około 115 MWh energii elektrycznej na mecz. Mimo wszystko organizatorzy zapewniają, że od początku mają na uwadze względy ekologiczne, gdyż do budowy stadionów starano się wykorzystywać ekologiczne materiały. Ponadto budowa stadionów rozpoczęła transformację w zakresie ochrony katarskiego środowiska.

Jeden ze stadionów (Stadium 974) postanowiono zbudować wykorzystując m.in. kontenery. Reprezentacja Polski rozegra na nim dwa mecze fazy grupowej, przeciwko Meksykowi oraz Argentynie. Jedno spotkanie biało-czerwoni rozegrają na Education City Stadium, na którym Robert Lewandowski razem z Bayernem Monachium wygrał finał Klubowych Mistrzostw Świata.

– Al Bayt Stadium
– Lusail Stadium
– Ahmad Bin Ali Stadium
– Al Janoub Stadium
– Al Thumama Stadium
– Education City Stadium
– Khalifa International Stadium
– Stadium 974

Stadiony Katar 2022
Fot. xalien / Shutterstock.com

Stadiony w Katarze: Al Bayt Stadium

Al Bayt Stadium
Fot. Tomacrosse / Shutterstock.com

Miasto: Al Khor, 35 km na północ od centrum Doha;
Pojemność: 60,000;
Mecze grup: A, B, E, F (6 spotkań);
Pozostałe spotkania: mecz otwarcia, 1/8 finału, ćwierćfinał i półfinał.

Bez wątpienia jeden z najciekawszych obiektów na mundialu, jeśli chodzi o jego zewnętrzną stylistykę. Projekt swoim wyglądem nawiązuje do namiotów, których używali katarscy (i nie tylko) koczownicy żyjący na tamtejszych pustyniach. Arena ta będzie miejscem rozpoczęcia mistrzostw Świata. W meczu otwarcia Katar zmierzy się z reprezentacją Ekwadoru. Górna kondygnacja tego stadionu zostanie usunięta po turnieju.

Al Bayt szkic
Aquafrel / Shutterstock.com

Stadiony w Katarze: Lusail Stadium

Lusail Stadium
Fot. Firas Abousido / Shutterstock.com

Miasto: Lusail, 20 km na północ od centrum Doha;
Pojemność: 80,000;
Mecze grup: C, G, H (6 spotkań);
Pozostałe spotkania: 1/8 finału, ćwierćfinał, półfinał, finał.

Największy stadion mistrzostw, na którym rozegrany zostanie finał. Obiekt ten jest niemal idealnym okręgiem, a jego bryła ma przypominać ręcznie wykonywane tradycyjne miski, które odnajdywano w całym arabsko-islamskim świecie podczas rozwoju tamtejszej cywilizacji. Trybuny osłania ogromny membranowy dach, na którym dzięki ułożeniu materiału znajdziemy setki rombów. Złota fasada stadionu składa się z trójkątnych wzorów i inspirowana była dawnymi katarskimi lampami.

Po turnieju pojemność stadionu zostanie zmniejszona o połowę, a część budynku zamieni się w przestrzeń publiczną. Znajdą się tam sklepy, kawiarnie, obiekty sportowo-edukacyjne oraz centrum zdrowia.

Lusail szkic
Aquafrel / Shutterstock.com

Stadiony w Katarze: Ahmad Bin Ali Stadium

Ahmad-Bin-Ali-Stadium
Fot. qatar2022.qa

Miasto: Al Rayyan, 20 km na zachód od centrum Doha;
Pojemność: 40,800;
Mecze grup: B, E, F (6 spotkań);
Pozostałe spotkania: 1/8 finału.

Wielofunkcyjny stadion, który jest siedzibą klubu sportowego Al-Rayyan SC, znajduje się na skraju pustyni, w jednym z najbardziej historycznych miast Kataru. Stadion nazwany imieniem emira Kataru z lat 1960-1972 powstał w miejsce mniejszego obiektu, który został wyburzony w 2015 roku. Niemal cały gruz (80%) powstały w wyniku rozbiórki wykorzystano do budowy nowego stadionu.

Fasada stadionu ma imitować falowanie wydm, a skomplikowane geometryczne wzory odzwierciedlają pustynię, florę i faunę oraz lokalny i międzynarodowy handel. Zaraz po turnieju pojemność stadionu zmniejszy się do 21 tysięcy.

Ahmed Bin Ali szkic
Aquafrel / Shutterstock.com

Stadiony w Katarze: Al Janoub Stadium

Al Janoub Stadium
Fot. Tomacrosse / Shutterstock.com

Miasto: Al Wakrah, 22 km na południe od Doha;
Pojemność: 44,325;
Mecze grup: D, G, H (6 spotkań);
Pozostałe spotkania: 1/8 finału.

Stadion charakteryzuje się przede wszystkim postmodernistycznym oraz neofuturystycznym projektem, który na długo zapadnie w pamięci piłkarskim fanom. Dach stadionu przypomina żagle tradycyjnej arabskiej łodzi – dau. Tego typu łodzie były wykorzystywane przede wszystkim w Zatoce Perskiej podczas połowu ryb oraz pereł. Jak informują organizatorzy, stadion jest hołdem dla rybackiej i perłowej przeszłości miasta Al Wakrah.

Wraz z zakończeniem mundialu rozpocznie się częściowa rozbiórka tego obiektu. Jego pojemność zostanie zmniejszona o połowę. Na co dzień będzie nim zarządzać klub sportowy Al Wakrah SC.

Al Janoub szkic
Aquafrel / Shutterstock.com

Stadiony w Katarze: Al Thumama Stadium

Al Thumama Stadium
Fot. Colin McPhedran / Shutterstock.com

Miasto: Al Thumama, 12 km na południe od centrum Doha;
Pojemność: 44,400;
Mecze grup: A, B, E, F (6 spotkań);
Pozostałe spotkania: 1/8 finału, ćwierćfinał.

Uważany za jeden z najładniejszych obiektów przygotowanych na mundial w Katarze. Idealnie wpisuje się w kształt koła, podobnie jak stadion Lusail. Jest inspirowany czapką gahfiya (taqiyah) – tradycyjnym, tkanym nakryciem głowy, które jest noszone przez mężczyzn i chłopców na Bliskim Wschodzie. Fasadę pokrywają perforowane panele ozdobione w koronkowe ornamenty.

Al Thumama ma symbolizować dojrzewanie młodości, wzrastanie pewności siebie oraz ambicji, a także realizację marzeń. Tak samo, jak Lusail ma imponujący dach pokryty białą membraną. Po turnieju liczba miejsc na stadionie zostanie zmniejszona o połowę, a na miejscu powstanie hotel oraz klinika sportowa.

Al Thumama szkic
Aquafrel / Shutterstock.com

Stadiony w Katarze: Education City Stadium

Education City Stadium
Fot. EQRoy / Shutterstock.com

Miasto: Al Rayyan, 7 km na północny-zachód od centrum Doha;
Pojemność: 44,667;
Mecze grup: C, D, H (7 spotkań);
Pozostałe spotkania: 1/8 finału, ćwierćfinał.

Jeden z najbardziej ekologicznych stadionów na świecie, 20% materiałów budowlanych wykorzystanych przy jego budowie to materiały “zielone”. Obiekt znajduje się w centrum nauki dla studentów i naukowców z całego świata arabskiego. W jego sąsiedztwie znajduje się osiem filii zagranicznych uczelni.

Charakteryzuje się projektem, który łączy w sobie nowoczesny design oraz tradycyjną islamską architekturę. Fasada stadionu składa się z trójkątów ułożonych tak, aby przypominały diamenty, które mienią się od światła słonecznego. Stąd jego przydomek “diament na pustyni”. Pojemność stadionu zostanie zmniejszona do 25 tysięcy po mistrzostwach.

Education City Stadium szkic
Aquafrel / Shutterstock.com

Stadiony w Katarze: Khalifa International Stadium

Khalifa International Stadium
Fot. Colin McPhedran / Shutterstock.com

Miasto: Al Rayyan, 5 km na zachód od centrum Doha;
Pojemność: 50,000;
Mecze grup: C, D, H (7 spotkań);
Pozostałe spotkania: 1/8 finału, mecz o 3. miejsce.

Obiekt powstały w 1976 roku, który gościł wiele ważnych wydarzeń piłkarskich i lekkoatletycznych dla Kataru. Na potrzeby mundialu w 2022 roku został poddany całkowitej renowacji. Podczas prac zachowano podwójne łuki, które są najbardziej charakterystycznym elementem budowli. Dodano natomiast membranowy dach, którego wcześniej nie było. Stadion Khalifa International może nieco przypominać stadion olimpijski w Monachium.

Khalifa International szkic
Aquafrel / Shutterstock.com

Stadiony w Katarze: Stadium 974

Stadium 974
Fot. Fitria Ramli / Shutterstock.com

Miasto: Ras Bu Abboud, 10 km na wschód od centrum Doha;
Pojemność: 44,089;
Mecze grup: C, D, G (6 spotkań);
Pozostałe spotkania: 1/8 finału.

Stadion określany przez organizatorów jako “wielka wygrana dla innowacji i zrównoważonego rozwoju” zlokalizowany na nabrzeżu przy porcie. Początkowo nazwany jako Ras Abu Aboud. To pierwszy tego typu obiekt zbudowany w całości z kontenerów transportowych i modułowej stali, który ma zadaszenie i może być w pełni zdemontowany.

974 oznacza międzynarodowy numer kierunkowy do Kataru, a także liczbę kontenerów wykorzystanych do budowy stadionu. Jest on hołdem dla przemysłowej historii tego miejsca. Stadion zostanie rozebrany po turnieju, a kontenery oraz siedzenia trafią do biedniejszych krajów, które chcą rozwijać infrastrukturę sportową.

Stadium 974
Aquafrel / Shutterstock.com

MŚ 2022 Katar: Terminarz

Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Artykuły

Artykuły ze strony www.johnnybet.com

SOCIAL MEDIA