Najtrudniejszy pierwszy krok. Polska czeka na to od 48 lat!

Aktualizacja: 23 lis 2022, 01:21
22 lis 2022, 13:23

Biało-Czerwoni od 48 lat nie potrafią wygrać meczu otwarcia mistrzostw świata. Ostatni raz ta sztuka udała się Polakom w 1974 roku. Wówczas nasi piłkarze pokonali Argentynę w stosunku 3:2. Czy w meczu Polska – Meksyk podopiecznym Czesława Michniewicza uda się przełamać tę fatalną passę?

Czas przełamać klątwę. Meksyk wymarzonym rywalem

Mundial w 1974 roku organizowany był przez Republikę Federalną Niemiec. To był znakomity czas dla biało-czerwonego futbolu. Reprezentacja prowadzona przez legendarnego trenera Kazimierza Górskiego była nie do zatrzymania i ostatecznie wróciła do kraju jako trzecia drużyna świata. 

Od tego czasu nasza drużyna rozegrała na mundialu sześć spotkań otwarcia. Ich bilans nie jest jednak najlepszy. Polacy trzy razy zremisowali i trzy razy przegrywali. Cztery lata po wielkim triumfie drużyny Górskiego ekipę Biało-Czerwonych na MŚ prowadził Jacek Gmoch. W 1978 roku w pierwszym meczu jego zawodnicy zremisowali z RFN.

Tak samo było na MŚ w 1982 roku, gdzie podopieczni Antoniego Piechniczka zremisowali z Włochami. Z kolei w 1986 roku podzielili się punktami z Marokiem. Następnie Biało-Czerwoni zniknęli z piłkarskiej mapy na 16 lat.

Wróciliśmy dopiero w 2002 roku, kiedy to awansowaliśmy do turnieju rozgrywanego w Korei Południowej i Japonii. Tam w pierwszym meczu musieli pogodzić się jednak z tym, że lepsi od nas okazali się gospodarze. Korea Południowa wygrała z Polakami 2:0. W 2006 roku Biało-Czerwoni ulegli Ekwadorowi (0:2), a przed czterema laty Senegalowi (1:2).

Ogólny bilans Polaków jest jeszcze gorszy, gdyż na mundialu mecz otwarcia przegraliśmy jeszcze jeden mecz. Było to jeszcze przed II Wojną Światową. W 1938 roku turniej odbywał się we Francji, a lepsi od podopiecznych Józefa Kałuży przegrali po szalonym meczu 5:6. Łącznie więc Polacy jeden mecz otwarcia wygrali, trzy zremisowali, a cztery razy schodzili z boiska pokonani.

Nadzieją przecz meczem Polska – Meksyk jest jednak to, że jeszcze nigdy Biało-Czerwoni nie przegrali meczu o stawkę z rywalem reprezentującym Ameryką Północną. Wszystkie dotychczasowe starcia przebiegały po myśli naszych piłkarzy i pozostaje wierzyć, że dziś również tak będzie. Czas przełamać klątwę.

Ilu Polaków będzie w Katarze? Znacznie mniej niż zakładano!

Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Artykuły

Artykuły ze strony www.johnnybet.com

SOCIAL MEDIA