Nie ma lepszego od Novaka Djokovicia. Serb zdobył najwięcej tytułów wielkoszlemowych w historii!

12 cze 2023, 00:33

Novak Djoković pokonał Caspera Ruuda 3-0 (7:6[1], 6:3, 7:5) w niedzielnym finale turnieju French Open na kortach Rolanda Garrosa i tym samym pobił jeden z tenisowych rekordów wszech czasów. 36-letni Serb sięgając po trzeci tytuł w Paryżu został pierwszym tenisistą w historii, który zdobył 23 tytuły wielkoszlemowe. Serb pozostawił za swoimi plecami Rafaela Nadala, z którym dzielił ten współdzielił wyjątkowy rezultat.

Liga Typerów Polski-Sport.pl

Novak Djoković wygrywa na kortach Rolanda Garrosa i “opuszcza” Rafela Nadela

Norweg od samego początku postawił trudne warunki i przez cały pierwszy set trwający prawie półtorej godziny, dotrzymywał kroku Serbowi, raz po raz zachwycając swoimi zagraniami publiczność obecną na trybunach Philippe’a Chatriera. Djoković również dbał o właściwy poziom satysfakcji u oglądających, ale przede wszystkim w najważniejszym momencie pierwszego seta zachował zimną krew, oddając w tiebreaku tylko jeden punkt.

Drugi set rozpoczął się po prawie 10-minutowej przerwie i wyglądał już nieco inaczej, ze zdecydowaną korzyścią dla Djokovicia. Numer trzy światowego rankingu natychmiast wygrał trzy pierwsze gemy i zapewnił sobie bezpieczną przewagę, której już nie oddał. Ostatni set pod kątem wyniku już był zbliżony do tego pierwszego, ale nie dochodziło w nim do tak fascynujących wymian, jak wcześniej. Djoković i Ruud przez cały czas pilnowali swoich serwisów, aż w końcu przy wyniku 5:5 nadszedł przełomowy moment. Wówczas Norweg przegrał do zera przy swoim serwisie.

Dzięki tej wygranej Novak Djoković stał się samodzielnym liderem wyjątkowej klasyfikacji najlepszych triumfatorów wielkoszlemowych rozgrywek. Dotychczas taką samą liczbę zwycięstw miał także Hiszpan Rafaela Nadal.

Liczba tytułów wielkoszlemowych Novaka Djokovicia:

• Australian Open – 10
  • Wimbledon – 7
  • French Open – 3
  • US Open – 3

Serbowi tego niesamowitego osiągnięcia pogratulowali już m.in. wspomniany Nadal, Iga Świątek, a także rodak Nikola Jokić.