Novak Djoković mistrzem ATP Finals 2022! Szósty tytuł Serba

21 lis 2022, 07:56

Novak Djoković pokonał Caspera Ruuda i został mistrzem turnieju Nitto ATP Finals 2022 (7:5, 6:3). Serbski zawodnik grał zdecydowanie mądrzejszy tenis, a kiedy było trzeba dynamizował akcje. 21-krotny zwycięzca imprez wielkoszlemowych świetnie operował pierwszym serwisem, urozmaicał swoją grę oraz nie bał się wchodzić w wymiany. To szósty triumf 35-latka w kończącym sezon Turnieju Mistrzów.

Novak Djoković sięgnął po szóste mistrzostwo Nitto ATP Finals

Novak Djoković w sobotnim półfinale Nitto ATP Finals po wyrównanym spotkaniu uporał się z debiutującym tej imprezie Taylorem Fritzem 7:6 (5), 7:6 (6). Jego wczorajszym rywalem był Casper Ruud. Urodzony w Oslo zawodnik na szczeblu półfinałów wyeliminował natomiast Andrieja Rublowa 6:2, 6:4. Obaj panowie prezentowali się dotychczas w Turynie bez zarzutów. W związku z tym oczekiwaliśmy wyśmienitego widowiska.

Do tej pory Serb mierzył się Norwegiem trzykrotnie i za każdym razem schodził z kortu jako zwycięzca. Ostatni raz tenisiści stanęli do rywalizacji w bieżącym roku w Rzymie. Wówczas “Nole” wygrał 6:4, 6:3. Oczywiście, więcej szans przed niedzielnym finałem dawano 21-krotnemu triumfatorowi turniejów Wielkiego Szlema. I pomylono się.

Ruudowi nie można odmówić walki, ale dziś po prostu inicjatywa należała do bardziej doświadczonego gracza. Novak grał otwarcie, kapitalnie w defensywie i wiedział, jak należy wykorzystywać nadarzające się szanse na przełamanie podania przeciwnika. Bez wątpienia obserwowaliśmy najlepszą wersję serbskiego czempiona światowych aren.

Novak Djoković odniósł zwycięstwo nad Casperem Ruudem 7:5, 6:3 i zdobył szósty tytuł mistrza zawodów Nitto ATP Finals. Serb wygrał 85% punktów po pierwszym serwisie (33/39), posyłając dziewięć asów i nie popełniając żadnego podwójnego błędu. Djoković zanotował 31 uderzeń kończących przy 33 niewymuszonych błędach. Z kolei Ruudowi zapisano na koncie 17 winnerów oraz 31 pomyłek własnych.

W grze podwójnej najlepsza okazała się para Rajeev Ram / Joe Salisbury, która w finale imprezy pokonała debel Nikola Mektić / Mate Pavić 7:6 (4), 6:4.