Rekordowe Zimowe Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie w wykonaniu Polaków

2 lut 2024, 15:34

IV Zimowe Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie Gangwon 2024 przeszły do historii. Dla Polski były to historyczne zawody, gdyż w południowokoreańskiej edycji nasi młodzi olimpijczycy zdobyli trzy razy więcej medali niż we wszystkich dotychczasowych.

IV ZMIO: Trzy krążki dla Polski. Najlepiej spisali się Włosi

Po sześciu latach olimpijskie rozgrywki – tym razem w młodzieżowym wydaniu – ponownie wróciły na koreańskie areny, które wciąż doskonale pamiętają smak Zimowych Igrzysk Olimpijskich PyeongChang 2018. Tym razem udział w nich wzięło ponad 1800 młodych sportowców z 78 krajów świata.

Klasyfikację medalową wygrali Włosi zdobywając 18 krążków (11 złotych, 3 srebrne i 4 brązowe). Polska z trzema zdobyczami (1 złoto, 2 brązy) uplasowała się na 20. pozycji. Już pierwszego dnia IV ZMIO Gangwon 2024 stanął na najniższym stopniu stanął kkoczek narciarski Łukasz Łukaszczyk. Dokonał tego na obiektach olimpijskich, na których sześć lat wcześniej Kamil Stoch wywalczył złoto i brąz.

Drugi medal podczas rywalizacji w Gangwon 2024 był złoty. Młodzieżową Mistrzynią Olimpijską, zwyciężając w pięknym stylu rywalizację dziewcząt w short tracku na 500 m, czyli w swoim koronnym dystansie, została Anna Falkowska. W wielkim finale wystartowały dwie Polki, ale Kornelia Woźniak straciła miejsce na podium tuż przed metą.

Po trzeci medal dla Polski w koreańskiej imprezie sięgnęła łyżwiarska szybka Hanna Mazur, która jechała tu jako jedna z faworytek. Trzeba przyznać, że walczyła dzielnie i mogła sprawić niejedną niespodziankę. Ostatecznie zdobyła brązowy medal w rywalizacji na 1500 m.

To był ostatni dystans, na jakim bym się spodziewała medalu. Jadąd do Korei myślałam, że kolejność powinna być taka: mass start, pięćset metrów, mikst i na końcu tysiąc pięćset, a tu mój pierwszy medal zdobyłam właśnie na tym ostatnim dystansie. To było bardzo niespodziewane – przyznała Hanna Mazur.

IV Zimowe Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie Gangwon 2024

Gangwon 2024: Kilku Polaków było blisko podium

Nasza 48-osobowa Młodzieżowa Reprezentacja Polski to nie tylko medaliści. Biało-czerwoni wywalczyli także kilka miejsc blisko podium, a co najmniej w dwóch przypadkach tylko zwykły pech sprawił, że ktoś z naszych nie stanął na “pudle”. Wystarczy wspomnieć 4. miejsce Anny Falkowskiej na 1000 m w short tracku, czy również 4. pozycje Zofii Braun w mass starcie łyżwiarek szybkich. Nieźle spisali się także polscy hokeiści w turnieju 3×3, którzy zajęli 5. lokatę.

Po czterech edycjach ZMIO Polska ma koncie dwa złote medale i dwa brązowe. Pierwszy krążek zdobył w Lozannie w 2020 roku zdobył biathlonista Marcin Zawół, który wówczas zgarnął złoto. Każdy z tych czterech medali jest jednak historyczny, gdyż każdy wywalczony w innym sporcie i innej dyscyplinie.

PŚ w narciarstwie alpejskim: Bracia Jasiczek na podium zawodów w Yongpyong!