Sabalenka królową Australian Open! Ograła Zheng i obroniła tytuł

27 sty 2024, 11:03

Aryna Sabalenka wygrała w dwóch setach z Qinwen Zheng i wygrała pierwszy tegoroczny wielkoszlemowy turniej, broniąc tym samym zwycięstwa w Australian Open sprzed roku. Białorusinka mimo to w dalszym ciągu pozostanie na drugim miejscu w rankingu WTA.

Sabalenka mistrzynią Australian Open

Aryna Sabalenka broniła tytułu wywalczonego przed rokiem, kiedy to w finale pokonała w trzech setach Jelenę Rybakinę. Qinwen Zheng natomiast dopiero po raz pierwszy w karierze zagrała w finale. Dotychczas jej największym wielkoszlemowym sukcesem był ćwierćfinał US Open w ubiegłym roku.

Pierwszy set rozpoczął się znacznie lepiej dla Białorusinki, która przełamała Chinkę i wyszła na prowadzenie 3:0. Zheng nie była w stanie zrewanżować się tym samym, ale nie dała się już pokonać przy własnym serwisie. W ósmym gemie obroniła trzy piłki meczowe i doprowadziła do stanu 3:5, ale po chwili Sabalenka dopięła swego i wygrała 6:3.

Drugi set rozpoczął się podobnie – Sabalenka przełamała Zheng i wyszła na prowadzenie 2:0. Chinka nie mogła znaleźć sposobu na świetnie dysponowaną Białorusinkę, a po drugim przełamaniu w piątym gemie było jasne, że nie odbierze jej końcowego triumfu. Tak właśnie się stało – wiceliderka rankingu WTA wygrała 6:2 i obroniła tytuł sprzed roku.

Qinwen Zheng (15. WTA) – Aryna Sabalenka (2. WTA) 3:6,

Dzięki obronie tytułu sprzed roku, Białorusinka obroniła także rankingowe punkty i obecnie z dorobkiem 8905 “oczek” wciąż plasuje się na drugim miejscu w rankingu WTA. Do prowadzącej Igi Świątek traci 865 punktów. Zheng z kolei w poniedziałkowym zestawieniu zanotuje najlepszy wynik w karierze, przesuwając się na 8. lokatę.