Świątek i Hurkacz poza Australian Open. Rywale w 4. rundzie zbyt mocni

Aktualizacja: 22 sty 2023, 21:06
22 sty 2023, 15:45

Na czwartej rundzie tegoroczny występ w wielkoszlemowym Australian Open zakończyli Iga Świątek i Hubert Hurkacz. Dwójka najlepszych polskich tenisistów przegrała odpowiednio z Jeleną Rybakiną i Sebastianem Kordą, żegnając się tym samym z dalszymi rozgrywkami.

Dotychczas dwójka naszych najlepszych tenisistów świetnie spisywała się podczas Australian Open. Iga Świątek rozprawiła się z trzema poprzednimi przeciwniczkami bez straty seta, natomiast Hubert Hurkacz miał za sobą dwa emocjonujące, trwające aż pięć setów pojedynki w drugiej i trzeciej rundzie.

Bezradna Iga Świątek przegrywa z Rybakiną

W starciu o ćwierćfinał Iga Świątek mierzyła się z Jeleną Rybakiną z Kazachstanu (25. WTA). Mecz nie rozpoczął się dla Polki dobrze, bo już w pierwszym gemie została przełamana, po czym przegrywała 0:2. Potem Świątek wyrównała do stanu 3:3, ale od tego momentu rywalka była skuteczniejsza i wygrała tę partię 6:4.

Drugi set miał dość zaskakujący przebieg. Polka dość szybko wyszła na prowadzenie 3:0, po czym Rybakina wyrównała do stanu 3:3. Następnie gra była dość wyrównana, aż do dziewiątego gema, w którym Świątek ponownie została przełamana. Zawodniczka z Kazachstanu skrzętnie to wykorzystała i wygrała tego seta 6:4 i cały mecz.

Tym samym najlepsza polska tenisistka po raz trzeci w karierze pożegnała się z Australian Open na etapie czwartej rundy. Nie udało się jej powtórzyć osiągnięcia sprzed roku, kiedy to docierała do półfinału turnieju.

Iga Świątek – Dotychczasowe wyniki w Australian Open:
● 2019: 2. runda (porażka 2:6, 0:6 z Camilą Giorgi)
● 2020: 4. runda (porażka 7:6, 5:7, 5:7 z Anett Kontaveit)
● 2021: 4. runda (porażka 6:3, 1:6, 4:6 z Simoną Halep)
● 2022: Półfinał (porażka 4:6, 1:6 z Danielle Collins)
● 2023: 4. runda (porażka 4:6, 4:6 z Jeleną Rybakiną)

Kolejny 5-setowy thriller Huberta Hurkacza

Rywalem Huberta Hurkacza w meczu o ćwierćfinał AO był Sebastian Korda (31. ATP), który w poprzedniej rundzie niespodziewanie wygrał z Daniiłem Miedwiediewem. Pierwsze dwa sety miały podobny przebieg i zakończyły się wygraną obu zawodników – najpierw 6:3 wygrał Hurkacz, potem Korda.

Trzeci set był popisem Amerykanina, który szybko wyszedł na prowadzenie 4:0, a ostatecznie wygrał partię 6:2. Później to jednak Polak pokazał klasę, doprowadzając do remisu w rywalizacji po efektownym i szybkim wygraniu seta 6:1. W decydującej partii o losach starcia rozstrzygał super tie-break, w którym skuteczniejszy okazał się Korda, wygrywając 10:7.

Dotarcie do czwartej rundy Australian Open i tak jest najlepszym wynikiem w karierze Huberta Hurkacza. Wcześniej najlepszy wynik osiągał w 2020 i 2022 roku, kiedy to kończył udział w turnieju na drugiej rundzie.