Tour de France 2024. Pierwsze takie zmiany w ponad 100-letniej historii

Edycja Tour de France, która odbędzie się w 2024 roku, będzie wyjątkowa. Po raz pierwszy w historii najbardziej prestiżowy wyścig świata rozpocznie się we Włoszech. Inny będzie również meta. Tym razem kolarze nie pojadą do Paryża.

Z ziemi włoskiej do Francji. Nietypowa trasa Tour de France

Wyścig Tour de France 2024 będzie inny niż dotychczasowe edycje “Wielkiej Pętli”. Pierwsze trzy etapy tego wydarzenia odbędą się bowiem we Włoszech. Gospodarzem Grand Depart będzie Florencja. Z kolei ostatnim punktem na Półwyspie Apenińskim, który odwiedzą zawodnicy, będzie Turyn.

Pierwszy etap, który zaplanowano na 29 czerwca, połączy Florencję z Rimini. Na 205 kilometrach znajdzie się siedem górskich premii, w tym leżąca w San Marino przełęcz Saint-Marin. Będzie to pierwsza wizyta Tour de France w tym małym państwie. Następnie zawodnicy pojadą na trasie Cesenatico – Bolonia. Do Turynu dojadą na koniec trzeciego etapu. Stamtąd udadzą się już do Francji.

Nietypowa będzie również końcówka wyścigu. “Wielka Pętla” zazwyczaj kończyła się na Polach Elizejskich. Tym razem, ze względu na igrzyska olimpijskie w Paryżu, meta będzie w Nicei. Finałową jazdę indywidualną na czas zaplanowano na 21 lipca. Zaledwie pięć przed rozpoczęciem igrzysk we francuskiej stolicy.

Wyścig do tej pory zaczynał się we wszystkich krajach graniczących z Francją. Sześć razy startował nawet z Holandii, która nie ma wspólnej granicy z naszym krajem. Nigdy jeszcze jednak nie zaczął się we Włoszech – powiedział dyrektor Tour de France Christian Prudhomme cytowany przez portal “Eurosport”.

Tour de Pologne 2023 rozpocznie się w Poznaniu. Powrót po 16 latach

 

Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Najnowsze

SOCIAL MEDIA