Tour de Pologne (29.07-04.08): Zapowiedź, uczestnicy, plan transmisji. Przed nami jubileuszowa 80. edycja!

24 lip 2023, 22:07

Trwa końcowe odliczanie do startu jubileuszowej 80. edycji wyścigu kolarskiego Tour de Pologne. Ściganie rozpocznie się 29 lipca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, a zakończy 4 sierpnia etapem z Zabrza do Krakowa. Na liście startowej znajdzie się wielu utytułowanych zawodników, a wśród nich prawdopodobnie będą m.in. Michał Kwiatkowski i Rafał Majka.

Liga Typerów Polski-Sport.pl

Tour de Pologne 2023: Gdzie oglądać? Transmisja

Nasz narodowy wyścig rozpocznie się w sobotę, 29 lipca i potrwa do 4 sierpnia. Transmisje ze wszystkich etapów dostępne będą na kanale TVP Sport oraz na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej publicznego nadawcy. Decydujące momenty każdego dnia rywalizacji będzie można zobaczyć również w TVP 1. Inauguracyjny etap rozpocznie się o godzinie 12:00, a finisz planowany jest około godziny 16:55. W kolejnych dniach zmagania na trasie Tour de Pologne będzie można śledzić również w godzinach popołudniowych.

Trasa jubileuszowej edycji wyścigu

W ostatnich latach kibice przyzwyczaili się, że Tour de Pologne rozgrywany jest głównie na wschodzie i południu Polski. Tym razem organizatorzy zdecydowali, że wyścig zagości również na zachodzie kraju. Są też stałe punktu takie jak jazda indywidualna na czas w Katowicach i zakończenie zmagań w Krakowie.

Trasa jest zróżnicowana, ale brakuje na niej długich, wymagających podjazdów. Do najtrudniejszych można zaliczyć “wspinaczkę” w Karpaczu oraz pod wzniesienia Zieleniec, Zameczek czy Salmopol. Te odcinki mogą mieć duży wpływ na kolejność czołowych miejsc w klasyfikacji generalnej. Jednak bardzo ważna będzie też ponad 16-kilometrowa czasówka, która zaplanowana jest na przedostatni dzień wyścigu. Z kolei sprinterzy powalczą o zwycięstwa etapowe pierwszego, czwartego i siódmego dnia ścigania.

Etapy 80. Tour de Pologne:

● 29.07, pierwszy etap: Poznań – Poznań (183,7 km)
● 30.07, drugi etap: Leszno – Karpacz (202,9 km)
● 31.07, trzeci etap: Wałbrzych – Duszniki-Zdrój (163,3 km)
● 01.08, czwarty etap:  Strzelin – Opole (198,6 km)
● 02.08, piąty etap: Pszczyna – Bielsko-Biała (198,8 km)
● 03.08, szósty etap:  Katowice – Katowice (jazda indywidualna na czas, 16,6 km)
● 04.08, siódmy etap:  Zabrze – Kraków (166,6 km)

 

Uczestnicy Tour de Pologne 2023

Wyścig zaliczany jest do prestiżowego cyklu World Tour, co jest gwarancją startu najlepszych zespołów kolarskich na świecie. Dodatkowo organizatorzy przyznali pięć dzikich kart, które trafiły do ekip z niższej dywizji oraz do reprezentacji Polski. W tegorocznej edycji Tour de Pologne wystartuje aż 17 kolarzy z naszego kraju, a wśród nich Rafał Majka i Michał Kwiatkowski, czyli najbardziej utytułowani polscy kolarze ostatnich lat. Na liście startowej są też zwycięzcy poprzednich edycji wyścigu – Joao Almeida, Tim Wellens i Pavel Sivakov.

– Do Polski przyjedzie światowa czołówka, w tym kilku zwycięzców z poprzednich lat. Cieszy mnie też udział Rafała Majki i Michała Kwiatkowskiego, którzy są w naprawdę świetnej formie. Zapowiada się naprawdę zaciekła walka i wspaniałe sportowe widowisko, a dodatkowo wielka promocja naszej pięknej Polski na całym świecie – zapowiada dyrektor generalny wyścigu, Czesław Lang.

Nie jest łatwo wytypować kolarzy, którzy mogą wygrać wyścig. Wiele zespołów daje szanse walki o jak najwyższe miejsca zawodnikom, którzy podczas Wielkich Tourów lub w najważniejszych klasykach moją inne zadania. Tour de Pologne jest też dobrą okazją do sprawdzenia w roli liderów kolarzy dopiero typowanych na przyszłe gwiazdy tej dyscypliny sportu. Najlepsi kolarze globu czasami walczą o końcowy triumf, ale zdarza się również, że nasz narodowy wyścig jest dla nich elementem przygotowań do mistrzostw świata lub Vuelta a Espana. Na pewno z dobrej strony będą chcieli pokazać się Biało-czerwoni.

Liga Typerów Polski-Sport.pl

Tour de France 2023 dobiegł końca. Rafał Majka najlepszy z Polaków

Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Najnowsze

SOCIAL MEDIA