WTA i ATP. Coco Gauff i Novak Djoković triumfują w Cincinnati!

Aktualizacja: 21 sie 2023, 15:46
21 sie 2023, 07:50

Dobiegła końca rywalizacja w turniejach WTA i ATP w Cincinnati. W rywalizacji kobiet triumfowała Coco Gauff, która pokonała Karolinę Muchovą i po raz pierwszy w karierze wygrała turniej rangi 1000, natomiast wśród mężczyzn po pasjonującym pojedynku Novak Djoković zwyciężył nad Carlosem Alcarazem.

Gauff z pierwszym tytułem w karierze

W finale rywalizacji kobiet wystąpiła Coco Gauff, która w półfinale po bardzo dobrym występie poradziła sobie z Igą Świątek, a także Karolina Muchova. Czeszka w poprzedniej rundzie pokonała Arynę Sabalenkę, pokonując ją po raz drugi w tym sezonie.

Pierwszy set rozpoczął się od wygrania dwóch z rzędu gemów przez Amerykankę, ale później Czeszka dokonała tego samego. Przy stanie 2:3 Muchova dała się przełamać, jednak po chwili Gauff również przegrała przy własnym serwisie. Kluczowy był ósmy gem – amerykańska tenisistka po raz trzeci w tym secie przełamała rywalkę, po czym dopełniła dzieła i wygrała 6:3.

Drugi set miał kilka faz. Po wyrównanych czterech pierwszych gemach, w piątym i siódmym Gauff wygrała przy serwisie Muchovej, dzięki czemu prowadziła 5:2. Amerykanka miała następnie trzy piłki meczowe, które Czeszka zddołała obronić i doprowadzić do stanu 5:4. Ostatecznie jednak 19-latka wygrała 6:4 i sięgnęła po swój pierwszy tytuł tej rangi w karierze.

Coco Gauff (6. WTA) vs Karolina Muchova (10. WTA) 6:3, 6:4

Djoković wygrywa po thrillerze

Finałowe starcie dwóch zdecydowanie najlepszych obecnie tenisistów świata rozpoczęło się od wyrównanej wymiany w pierwszym secie. Pierwsze przełamanie nastąpiło dopiero w szóstym gemie, po którym Djoković prowadził 4:2, ale po chwili Alcaraz również wygrał przy serwisie rywala. Hiszpan dokonał tej sztuki także przy stanie 6:5, co pozwoliło mu po chwili wygrać seta 7:5.

Od przełamania Alcaraza przy stanie 2:1 w drugim secie, miał on delikatną przewagę. Djoković zdołał wyrównać na 4:4, potem prowadził 5:4 i 6:5, ale Hiszpan zdołał doprowadzić do tie-breaku. W nim miał nawet piłkę meczową przy stanie 6:5, ale Serb ją obronił, po czym wykorzystał drugiego setbola i wyrównał stan meczu.

Trzeci set także stał na wyrównanym poziomie. W jego trakcie Djoković nie wykorzystał aż czterech piłek meczowych – dwóch przy stanie 5:3 i dwóch kolejnych przy wyniku 5:4. O losach ponownie decydował tie-break, ale tym razem Serb zrobił co należy i zwyciężył 7:4.

Carlos Alcaraz (1. ATP) vs Novak Djoković (2. ATP) 7:5, 6:7(7), 6:7(4)

Polska wygrywa prekwalifikacje olimpijskie! Bośnia i Hercegowina pokonana w finale