ZIO Pjongczang. 14. miejsce Justyny Kowalczyk. Wielki triumf Marit Bjoergen!

25 lut 2018, 09:23

Justyna Kowalczyk zajęła 14. miejsce w kończącym Igrzyska Olimpijskie w Pjongczang biegu na 30 kilometrów stylem klasycznym. Dla Polki był to najprawdopodobniej ostatni start w najważniejszej sportowej imprezie czterolecia. Swój ósmy złoty medal olimpijski wywalczyła Norweżka Marit Bjoergen, która przez 18 kilometrów samotnie uciekała przed rywalkami. Srebrny medal wywalczyła Finka Krista Parmakoski, a brązowy niespodziewanie Szwedka Stina Nilsson.

Justyna Kowalczyk nie nawiązała do wspaniałych wspomnień z 2010 roku, kiedy na igrzyskach w Vancouver zdobyła złoty medal w identycznym biegu do tego, który rozgrywany był dzisiaj w Pjongczang. Polka już na 10. kilometrze traciła kilkanaście sekund do czołowej grupy i zajmowała miejsce w środku drugiej dziesiątki. Finalnie do mety dobiegła jako 14., z ponad 5-minutową stratą do zwyciężczyni.

Tą okazała się faworyzowana Norweżka Marit Bjoergen, która nie dała szans rywalkom i po kilkunastokilometrowej ucieczce jako pierwsza przecięła kreskę mety. Zdobywając swój ósmy złoty medal, Bjoergen została najbardziej utytułowaną olimpijką w historii. Oprócz ośmiu medali z najcenniejszego kruszcu, ma na swoim koncie jeszcze cztery srebrne i trzy brązowe medale.

Swój trzeci medal w Pjongczang i czwarty w karierze wywalczyła Finka Krista Parmakoski. 27-latka z Ikaalinen przybiegła na metę minutę i 45 sekund po zwyciężczyni i wywalczyła pierwszy indywidualny srebrny medal olimpijski w karierze. Brąz przypadł w udziale Szwedce Stinie Nilsson, dla której to już czwarty medal tych igrzysk. Po złocie w sprincie i srebrach w sztafecie i sprincie drużynowym, dołożyła krążek w ostatnim z brakujących kolorów na królewskim dystansie 30 kilometrów.

Szwedka prawdopodobnie nie zdobyłaby jednak medalu, gdyby nie kuriozalna sytuacja na 20. kilometrze, kiedy to biegnąca po medal Austriaczka Teresa Stadlober pomyliła trasy i straciła wiele cennego czasu. Biegaczka z Schladming pogrzebała tym samym szanse na życiowy sukces. Finalnie do mety przybiegła jako dziewiąta, z ponad 4-minutową stratą do Bjoergen.

Bieg na 30 kilometrów kobiet zakończył Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczang. Dla Polaków były one mniej udane od tych, które 4 lata temu zorganizowane były w Sochi, skąd Biało-Czerwoni przywieźli 6 medali, w tym 4 złote. W Pjongczang polscy sportowcy wywalczyli jedynie dwa krążki, które przypadły w udziale polskim skoczkom. Złoty medal na dużej skoczni wywalczył Kamil Stoch, a brązowy drużyna.